Kiedyś już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „rolety, plisy czy żaluzje?”, warto zastanowić się nad materiałem. Dawniej żaluzje kojarzyły się przeważnie z zimnymi białymi metalowymi paskami. Dzisiaj mamy do wyboru mnóstwo alternatyw. W tym artykule zastanowimy się, jak dobrać żaluzje do mieszkania.

Żaluzje aluminiowe

Absolutna klasyka. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku kuchni i łazienek, czyli w pomieszczeniach z dużą wilgocią. Aluminiowe żaluzje świetnie się też sprawdzą w biurach i minimalistycznych, industrialnych i lekko surowych mieszkaniach. Błędnie jednak kojarzymy je wyłącznie z kolorem białym. Dzisiaj dostępne jest mnóstwo kolorów i różnorodnych wzorów. Żaluzje aluminiowe są bardzo pomocne w zmaganiach z nagrzewaniem pomieszczeń przez słońce: bardzo dobrze wytłumiają i odbijają światło słoneczne.
Plusem aluminiowych żaluzji jest ich duża trwałość i kompaktowość. Łatwo się je także czyści – wystarczy ściereczka.

Żaluzje drewniane

Połączenie praktyczności z elegancją. Estetyka wykonania drewnianych żaluzji sprawia, że stają się one wyjątkowym elementem wystroju. Nadadzą każdemu pomieszczeniu przytulności. Drewniane żaluzje najlepiej się sprawdzają w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach o ciepłej kolorystyce. Coraz częściej zdobią też okna hoteli i biur. Szeroki wybór gatunków drewna i kolorów sprawiają, że tego typu żaluzje cieszą się coraz większą popularnością. Nie są jednak przystosowane do pomieszczeń o dużej wilgotności.
Drewniane żaluzje są bardzo trwałe i nie można ich pogiąć tak, jak aluminiowych. Łatwe są też do czyszczenia. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowy środek do drewna, żeby zachować kolor i błysk żaluzji.

Wnioski

Każdy z tych 2 typów żaluzji może być wykorzystany zarówno w domu, jak i w biurze. Jeżeli zależy nam na elegancji, warto sprawdzić żaluzje drewniane. Jeśli priorytetem jest funkcjonalność, dobrym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe. W pomieszczeniach o ciepłej kolorystyce najlepiej sprawdzą się żaluzje drewniane. W przypadku minimalistycznych i zimnych kolorystycznie wnętrz warto zastanowić się nad żaluzjami aluminiowymi. Sprawdzą się one także najlepiej w wilgotnych pomieszczeniach: łazience i kuchni.