Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dodatkowo bardzo duże znaczenie odgrywa także jakość snu. To, w jakich warunkach śpimy, w ogromnej mierze oddziałuje na to, w jaki sposób funkcjonujemy w środku dnia. Hałas, a także docierające do naszej sypialni światło powodują, że następnego dnia czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Aby poprawić jakość swojego snu, warto zainteresować się roletami zaciemniającymi.

Rolety zaciemniające – właściwości

Rolety zaciemniające stanowią idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zmaksymalizować jakość swojego snu lub nie chcemy, aby w trakcie upalnych dni do naszych wnętrz przedostawały się promienie słoneczne, które powodują nagrzewanie pomieszczenia. To także idealne rozwiązanie, aby zapewnić swojemu dziecku optymalne warunki do drzemki w ciągu dnia. 

Do produkcji rolet zaciemniających stosuje się specjalny rodzaj tkaniny typu Blackout, która w zależności od swojej gramatury może blokować dostęp światła do wnętrza pomieszczenia nawet w ponad 90%. Co więcej, oprócz właściwości zaciemniających ten rodzaj tkaniny może wykazywać właściwości izolacyjne i akustyczne, które jeszcze bardziej podnoszą komfort snu.

Rodzaje rolet zaciemniających

Wybór właściwej rolety zaciemniającej może przysporzyć trudności, dlatego warto zapoznać się z ich najpopularniejszymi rodzajami:

  • rolety podgumowane – z jednej strony wyposażone w specjalną gumę nieprzepuszczającą światła. Nie powinny być montowane na oknach dachowych, ponieważ wysoka temperatura może odkształcać materiał;
  • rolety rozpraszające światło – wyposażone w materiał, który odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie przenikają do wnętrza sypialni.

Rolety zaciemniające – zalety

Do najważniejszych zalet rolet zaciemniających można zaliczyć:

  • ochronę przed promieniami słonecznymi;
  • funkcjonalność;
  • poczucie prywatności (rolety zaciemniające chronią przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów);
  • skuteczną ochronę przed upałem (pomieszczenia bez rolet zaciemniających nagrzewają się nawet o kilka stopni więcej);
  • wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.