Trzeba zauważyć, że na całym świecie, w tym również w Polsce, stopniowo rośnie zainteresowanie naturalnymi materiałami, które znakomicie się sprawdzają przy wykańczaniu domu, jak i przy jego wyposażaniu. To właśnie dlatego coraz bardziej popularne stają się żaluzje drewniane, które znakomicie wpasowują się w styl minimalistyczny, industrialny i nie tylko. Czy rzeczywiście warto zamontować takie żaluzje w oknach?

Zalety żaluzji drewnianych

Nie da się ukryć, że podstawową zaletą, jaką cechują się żaluzje drewniane, jest ich estetyka. Jeśli w naszym domu czy mieszkaniu wykorzystaliśmy drewnianą podłogę czy meble, to właśnie takie rolety znakomicie dopełnią całe wnętrze, sprawiając, że będzie tworzyć spójną całość. Szczególnie dobrze będą się prezentować w aranżacjach typu boho lub rustykalnych.

Warto też dodać, że dobrej jakości drewno to materiał wytrzymały, dlatego korzystając z usług sprawdzonych producentów – których możemy znaleźć, wyszukując np. żaluzje drewniane Gdańsk – zyskamy pewność, że produkt przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Drewno dodatkowo całkiem nieźle izoluje, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Przede wszystkim jednak znakomicie chroni przed silnymi promieniami słonecznymi, a także zapewnia tak pożądaną przez wiele osób prywatność.

Żaluzje drewniane – wady

Najważniejszą kwestią, która sprawia, że żaluzje drewniane nie zawsze są dobrym wyborem, jest ich waga. Takie modele mogą być dosyć ciężkie przy podnoszeniu, w związku z czym czasem okazują się nietrafionym pomysłem w przypadku mieszkań zajmowanych przez osoby starsze. 

Nierzadko wątpliwości budzi także utrzymanie takich żaluzji w czystości i dobrym stanie – pojawiają się obawy, że drewno z czasem zacznie blaknąć i straci pierwotny kolor, a nawet kształt. Jednak żaluzje drewniane wykonane przez uznanego producenta są odpowiednio zaimpregnowane, co chroni je przed działaniem czasu i czynników zewnętrznych. Nawet osadzanie się kurzu na poszczególnych elementach nie będzie nam straszne, jeśli użyjemy odpowiednich środków czyszczących, które ograniczają gromadzenie się zabrudzeń.